close
تبلیغات در اینترنت
فناوری اطلاعات و اقتصاد
آخرین مطالب ارسالی
موضوعات مطالب
تبادل لینک
برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان شهر زندگی من و آدرس http://shahr.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


عنوان:
آدرس:

آمار
 • امروز : دوشنبه 01 بهمن 1397

 • کل مطالب : 527

 • افراد آنلاین : 1

 • بازدید امروز : 64

 • بازدید دیروز : 0

 • هفته گذشته : 64

 • ماه گذشته : 67

 • سال گذشته : 67

 • کل بازدید : 38876
 • RSS
  دسته بندی : <-PostCategory->

   بی شک یکی از سه پیشرفت قابل توجه و موثر سالهای اخیر، «فناوری اطلاعات» است. این فناوری نو می تواند صرفه اقتصادی فراوانی برای کشورها به همراه داشته باشد. ایران هم به عنوان یک کشور در حال توسعه باید به بهترین نحو از این امکانات استفاده کند.


  فناوری اطلاعات و اقتصاد

  امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از بستر‌های نوین به سرعت در حال تأثیر گذاری بر زندگی بشر است. این تأثیر در کلیه وجوه اجتماعی دیده می‌شود. از آن جمله تأثیر شدید فناوری اطلاعات بر اقتصاد است. در اقتصاد جدید که مبتنی بر شبکه‌های کامپیوتری است محیط کسب و کار در حال تبدیل به محیطی دیجیتالی (رقمی) است. چنین اقتصادی را با عناوینی همچون اقتصاد شبکه‌ای یا اقتصاد دیجیتال نیز نامیده‌اند. اقتصاد دیجیتال که تحت عنوان اقتصاد اینترنتی، اقتصاد نوین یا اقتصاد مبتنی بر شبکه نیز نامیده می‌شود به اقتصادی اطلاق می‌گردد که قسمت اعظم آن بر پایه فناوریهای دیجیتال شامل شبکه‌های ارتباطی، رایانه‌ها، نرم‌افزارها و سایر فناوریهای اطلاعاتی است.

  این فناوری با فناوریهای عصر انقلاب صنعتی تفاوت اساسی دارد، راه‌آهن جدیدترین فناوری در اواسط قرن 19 بود. راه آهن با اتصال طولانی ترین واگن ها و سریعترین لکوموتیوها باعث تغییر بازارها شد و از این طریق موجب تغییر روش کسب و کار در آن زمان گردید. مزیتهای رقابتی فراوانی برای شرکتهایی که در کنار راه‌آهن قرار داشتند به وجود آورد. با این حال فناوریهای جدید با فناوریهایی مثل راه آهن تفاوت عمده دارد و عامل تفاوت این است که فناوری اطلاعات و ارتباطات تمام حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، دولت، امنیت، بهداشت، اشتغال و... را تحت تاثیر قرار داده است.

  گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای توسعه یافته باعث افزایش کارایی اقتصاد این کشورها شده است و بهبود عملکرد سازمانها، ظهور بازارهای جدید، بهبود متغیرهای خرد و کلان اقتصادی کشورهای توسعه یافته از دهه 1990، حاصل سیاستهای اشاعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در این کشورهاست.

  نقش این فناوری در رشد و توسعه اقتصادی همه کشورهای درحال توسعه بر کسی پوشیده نیست، ولی آنچه که کشور‌ها را از همدیگر متمایز می سازد‌، نوع استراتژی است که درباره فناوری اطلاعات و ارتباطات اتخاذ می‌کنند. به طوری که سیاست متفاوت کشورها برای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات می ‌تواند رشد و توسعه اقتصادی آنها را متفاوت سازند. برخی از کشورهای درحال توسعه به نقش این فناوری در گسترش صادرات تمرکز دارند. گرچه این سیاست می تواند ارزآوری این کشورها را افزایش دهد، ولی بسیاری از محققان اعتقاد دارند که نقش صادرات‌گرایی فناوری اطلاعات و ارتباطات برای کشورهای درحال توسعه زیاد مطلوب نیست و نمی تواند برای این کشورها عاملی باشد که باعث انتقال اقتصاد آنها از مرحله معیشتی به تجاری باشد.

  فناوری اطلاعات و ارتباطات تمام حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، دولت، امنیت، بهداشت، اشتغال و... را تحت تاثیر قرار داده است.

  زیرا در این سیاست پایه فعالیتهای اقتصادی کشور گسترش پیدا نمی کند و تنها باعث گسترش یک بخش خاص (بخش خارجی) می شود و نمی‌تواند امکان توسعه همه جانبه اقتصاد کشور را فراهم سازد. ولی اگر فناوری اطلاعات و ارتباطات در این کشورها داخلی باشد، یعنی عمدتاً در اقتصاد داخلی استفاده شود، اثرگذاری آن برکل اقتصاد بیشتر از حالت قبل بوده و می تواند به عنوان موتور رشد و توسعه اقتصادی، نقش اساسی ایفا کند و در مقابل حالت قبل، فرصتهای بیشتری را برای تولید فراهم سازد و شتاب رشد تولید ناخالص داخلی کشور را افزایش دهد.

  به عبارتی بر خلاف تجربه کشورهای صنعتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای درحال توسعه، می تواند یک عامل اساسی ومهم در جهت دسترسی سریع این کشورها به مراحل بالاتر توسعه باشد. از آنجائی که اقتصادهای در حال توسعه در شرایط کارا و بهینه عمل نمی کنند لذا معرفی فناوری اطلاعات و ارتباطات در چنین اقتصادهایی باعث می شود، پتانسیلی در اختیار این اقتصادها قرار گیرد تا مراحل توسعه اقتصادی را با سرعت بیشتری طی کند.

  فناوری اطلاعات و در رأس آن اینترنت، شرایطی تازه را پدید آورده است که در آن، تولیدکنندگان، تامین کنندگان، فروشندگان و مشتریان و تقریباً همه عوامل دست اندرکار یک چرخه اقتصادی، قادرند در فضای مجازی مشترک با یکدیگر در ارتباط باشند و به تبادل اطلاعات، خدمات، محصولات و پول بپردازند. اینترنت، تئوریها و نظریات جدیدی را به ‌میان آورده است که یکی از آنها اشتغال پیوسته است. در این نوع اشتغال، فرد شاغل کار خود را با استفاده از امکانات رایانه ای انجام میدهد و حاصل کار را (که میتواند محصولی مانند یک نرم افزار و یا خدمتی نظیر کاوش باشد) از طریق اینترنت در اختیار کارفرما یا مشتریان قرار میدهد. جالبتر اینکه دریافت دستمزد یا پرداخت مبالغ نیز با استفاده از اینترنت و از طریق مجاری اعتباری اینترنتی نظیر حسابهای اینترنتی و کارتهای اعتباری صورت میگیرد. مجموعه این فعالیتها و تعاملات در قالب آنچه که امروزه تجارت الکترونیک نامیده میشود، قابل بررسی است.

  که اقتصادهای در حال توسعه در شرایط کارا و بهینه عمل نمی کنند لذا معرفی فناوری اطلاعات و ارتباطات ، پتانسیلی در اختیار این اقتصادها قرار گیرد تا مراحل توسعه اقتصادی را با سرعت بیشتری طی کند.

  درواقع تجارت الکترونیکی یکی از نمودها و کاربردهای ویژه فناوری اطلاعات است و هم‌اکنون حجم وسیعی از تعاملات بازرگانی در کشورهای پیشرفته به‌شیوه الکترونیکی صورت میپذیرد. براساس آمارهای رسمی اعلام شده، تجارت الکترونیکی امریکا طی سال 2002 افزون‌بر 6/1هزارمیلیارددلار بوده که پیشبینی میشود در سال 2006 به 1/7هزارمیلیارددلار برسد. تجارت الکترونیکی مالزی در سال 2002، معادل 7/13میلیارددلار بود که پیشبینی میشود در سال 2006 به بیش از 158میلیارددلار برسد. بدیهی است که رسیدن به چنین حجمهای دلاری در تجارت الکترونیکی براساس برنامه ریزی و استفاده از فرصتهای تجاری امکانپذیر خواهد بود.

  سخن کوتاه؛ بررسی ها نشان میدهد کشورهای درحال توسعه با انتخاب استراتژی استفاده داخلی از این صنعت قادر خواهد بود، مراحل توسعه اقتصادی را به راحتی پشت سر بگذارند. یعنی با گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، همه آحاد جامعه قابلیت دسترسی به فناوریهای مدرن را خواهد داشت و این استراتژی باعث گسترش فناوریهای مدرن با بهره وری بالا در جامعه خواهد شد. استفاده داخلی از این فناوریها که توام با گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور است، باعث افزایش عرضه سرمایه انسانی در کشور شده که خود عامل مهمی در رشد و توسعه اقتصادی این کشورها می شود و در نهایت این فرایند ها باعث گسترش صادرات تولیدات و خدمات این فناوری نیز خواهد شد.

  فرآوری:ریحانه حمیدی فر

  بخش اقتصاد تبیان

   

   

  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
  آموزش جامع آشپزی و شیرینی پزی آموزش كامل آشپزي و شيريني پزي نسخه 2 سمینار ازدواج موفق ( دکتر شاهین فرهنگ ) - جلسه 1 تا چهار 4DVD آموزش كامل يوگاو مديتيشن

  تهیه و پخت بیش از 900 نوع غذاو دسر مختلف ایرانی وفرنگی به صورت تصویری

  آموزش پخت بیش از 60 نوع غذای ایرانی . تهیه غذا، سالاد، دسر،آش، شيريني

  سمینار ازدواج موفق دکتر شاهین فرهنگ جلسات اول تا پنجم در 4DVD

  یوگا ورزش کاملی است برای جسم و ذهن
  تقويت اعتماد به نفس و مثبت گرایی و...

  8,900 تومان خرید آموزش جامع آشپزی و شیرینی پزی 8,900 تومان خرید آموزش كامل آشپزي و شيريني پزي نسخه 2 7,800 تومان خرید سمینار ازدواج موفق ( دکتر شاهین فرهنگ ) - جلسه 1 تا چهار 4DVD 6,500 تومان خرید آموزش كامل يوگاو مديتيشن
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
  نرم افزار ترجمه گریه کودک - معنی گریه های کودک خود را درک کنید ( آموزش كامل آشپزي و شيريني پزي نسخه جديد آموزش فوق حرفه اي خياطي - نسخه DVD کارگاه خیاطی ( ویژه بانوان )

  گریه کودک شما پیامی دارد.. آن را درک کنید 2DVD

  انواع غذا، سالاد، دسر، آش، شيريني
  63 نوع غذاي ايراني

  آموزش فارسي خياطي فوق حرفه اي در 6 عدد سي دي به همراه ژورنال لباس 2010

  مجموعه کامل آموزش خیاطی ویژه بانوان به همراه ژورنال لباس براي انواع مدل ها

  14,000 تومان خرید نرم افزار ترجمه گریه کودک - معنی گریه های کودک خود را درک کنید ( 5,900 تومان خرید آموزش كامل آشپزي و شيريني پزي نسخه جديد 7,500 تومان خرید آموزش فوق حرفه اي خياطي - نسخه DVD 5,400 تومان خرید کارگاه خیاطی ( ویژه بانوان )

  برچسب ها : ,

  نوشته شده در 11 / 2 / 1390 | تعداد بازدید : 62 |
  آخرين مطالب ارسالي
  تبليغات